Solidarność 1980
26 września, na placu Kazimierza Wielkiego miało miejsce widowisko plenerowe w ramach realizacji projektu: "Solidarność 1980 - historia, kultura i pamięć".
Pomysłodawcą projektu było Centrum Animacji Społecznej "Horyzonty". Widowisko łączyło w sobie spektakl teatralny, koncert rockowy, taniec z ogniem, a wśród aktorów  znaleźli się nawet szczudlarze. Spektakl ukazał historię z czasów początku istnienia "Solidarności", publiczność oglądała sceny z demonstracji,  walk ulicznych oraz życia antykomunistycznej opozycji. W ramach projektu zorganizowane zostały również warsztaty teatralne dla młodzieży, w wyniku których  młodzież przeprowadziła całodniową akcję happeningową na ulicach Brzeska.

"O złoty warkocz Tarłówny" Zamek w Dębnie 
Nic nie zapowiadało tak pięknego dnia - jeszcze tydzień temu organizatorzy załamywali ręce patrząc na łąki pod zamkiem (gdzie miał odbyć się turniej) zalane wodą. Nie padało a to duży sukces po blisko 3-tygodniowych ulewach. Coroczny turniej zgromadził rzesze na podzamczu dębnickim. Zamek i przyległy teren zamienił się w zatłoczony średniowieczny jarmark, na którym można było skosztować pajdy ze smalcem, kiełbasek i innych rarytasów wiejskiej kuchni. W akcesoria rycerskie i dworskie zaopatrywano się na kramach, które oferowały pełny wystrój od czap futrzanych po ciżemki. Dochodzące odgłosy walk i huk armat zachęcały do zejścia na polanę - gdzie stacjonowały wojska szwedzkie, polska szlachta, bractwa rycerskie, kozacy, łucznicy i muszkieterowie. Trubadurzy śpiewali najpiękniejsze dumki i pieśni kozackie, a i tańce dworskie można było podziwiać. Dla publiczności przygotowano także koncerty muzyki klasycznej w komnatach zamkowych.

Wolny czas na basenie
Po wakacyjnej przerwie i dorocznym przeglądzie technicznym na pływalni, rusza kolejny sezon dla pływaków. Sekcje pływackie Klubu Sportowego "Wiking" rozpoczynają swoje treningi. Co roku kilkudziesięciu młodych adeptów tej ciekawej dyscypliny sportu rozpoczyna swoją przygodę. Trzech instruktorów prowadzi zajęcia w sekcjach dostosowanych do możliwości, wieku i zainteresowań ćwiczących. Najmłodsi zdobywają pierwsze pływackie szlify pod skrzydłami Pana Jacka Przepiórki. Dla bardziej ambitnych, którym nie obca jest myśl o pójściu w ślady Otylii Jędrzejczak, czy Pawła Korzeniowskiego, jest tzw. Sekcja Centralna - gdzie pod okiem Pana Marcina Kacera doskonalą swoje umiejętności, technikę i wytrzymałość. Rezultaty swojej pracy mogą sprawdzać w zawodach, zarówno organizowanych przez BOSiR Brzesko, jak i Małopolski Okręgowy Związek Pływacki. Ci którzy nie są zainteresowani rywalizacją sportową, ale chcą się po prostu dobrze nauczyć pływać, również nie pożałują czasu spędzonego na treningach. O poziomie wyszkolenia świadczy fakt, że już kilkunastu młodych ludzi z powodzeniem ukończyło kurs Młodszego Ratownika Wodnego i Ratownika Wodnego. Zdobywają ciekawe kwalifikacje zawodowe, które przydają się im potem w dalszym życiu.

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą szlifować swoją formę do zapisów na wybraną sekcję pływacką. Trening w sekcjach to bardzo ciekawa propozycja dla dzieci i młodzieży. Prowadzony 2-3 razy w tygodniu trening pozwala na uzyskanie i utrzymanie bardzo dobrej kondycji. Zapisy do sekcji prowadzone są w sekretariacie Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Wiejskiej 12. Dodatkowe informacje można uzyskać również telefonicznie pod nr 014 68 65 002

Kolejny Orlik w budowie
Za sprawą programu "Orlik 2012" w Borzęcinie wybudowany zostanie nowoczesny kompleks dwóch boisk ze sztuczną nawierzchnią wraz z zapleczem. Oddanie inwestycji zaplanowano jeszcze w tym roku. Już dziś w towarzystwie wykonawcy zadania, inspektora nadzoru i inspektorów branżowych oraz przedstawicieli lokalnej społeczności dokonano pierwszego symbolicznego "wbicia łopaty", które oficjalnie rozpoczyna realizację inwestycji. Warto dodać, iż samorząd Borzęcina znalazł się w pierwszej grupie gmin, w których takie obiekty powstaną.

W ramach zadania wykonany zostanie kompleks dwóch boisk sportowych: boisko piłkarskie o wymiarach 30 x 62 m ogrodzone do wysokości 4 m wraz z piłkochwytami o wysokości 6 m oraz boisko wielofunkcyjne przeznaczone do piłki siatkowej i koszykowej o wymiarach 18 x 32 m ogrodzone do wysokości 4 m. Boiska będą wyposażone w niezbędny sprzęt sportowy. Na terenie zostanie zlokalizowany także budynek sanitarno-szatniowy o pow. 60 m kw. oraz dodatkowo zostanie wykonany parking z kostki brukowej na 26 stanowisk o łącznej powierzchni 810 metrów kwadratowych. Całość będzie ogrodzona i oświetlona. Boiska będą ogólnie dostępne dla wszystkich chętnych, bez żadnych ograniczeń.
- Kompleks "Orlika 2012" zostanie zlokalizowany w Borzęcinie - Działkach. To teren blisko centrum wsi, nieopodal jest rozrastające się osiedle domów jednorodzinnych. Zarówno Województwo Małopolskie, jak również Ministerstwo Sportu dofinasują realizację programu w kwocie po 333 tysięcy złotych. Pozostała kwota pochodzić będzie z budźetu gminy. Zawsze podkreślam, że kultura fizyczna, sprawność ruchowa dzieci i młodzieży ma niebagatelny wpływ na zdrowie młodego pokolenia. Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki do aktywnego wypoczynku. To znakomity sposób na walkę z zagrożeniami patologicznymi - mówi Janusz Kwaśniak.

Z rozpoczęcia realizacji inwestycji zadowolony jest również radny wojewódzki Adam Kwaśniak - Zabiegaliśmy o to, aby jak najwięcej tego typu obiektów powstało w regionie tarnowskim - mówi - Zdajemy sobie sprawę, że ten program to szansa na dozbrojenie terenów wiejskich i miejskich w niezbędną infrastrukturę sportową. Moim zdaniem tego typu obiekty winny funkcjonować nie tylko w każdej gminie, ale również w każdym z większych sołectw, w którym funkcjonuje szkoła i gimnazjum.
Jak zapewnił Bartosz Żółciński, kierownik budowy termin realizacji zadania nie jest zagrożony. - W drugiej połowie grudnia obiekt zostanie oddany do użytku - mówi.
Planowany kompleks boisk został zlokalizowany w miejscowości Borzęcin, która liczy 3478 mieszkańców, a w bezpośrednim zasięgu znajduje się Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum) do którego uczęszcza 438 uczniów. Wykonawcą robót jest firma PANORAMA II z Gdyni, która wykona obiekt za kwotę 1 759 160,08 złotych brutto.

(pk)

Biskup tarnowski odwiedza misjonarzy w Afryce
Biskup tarnowski Wiktor Skworc odwiedzi misjonarzy pracujących w Republice Konga. Razem z biskupem leci do Afryki delegacja z Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz z diecezji tarnowskiej. Wizyta związana jest z jubileuszem 35-lecia pracy tarnowskich misjonarzy w Republice Konga. Delegacja z Polski będzie także modlić się przy grobie ks. Jana Czuby - tarnowskiego misjonarza, który został zamordowany dziesięć lat temu w Loulombo. Bp Skworc rozważa możliwość rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego. - Pamięć o księdzu Janie Czubie trwa. Koledzy z jego rocznika w seminarium zwrócili się do mnie, abym rozważył możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. To jeden z celów mojego wyjazdu i rozmów z tamtejszym biskupem - mówi biskup tarnowski Wiktor Skworc.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oprócz Loulombo, odwiedzi także misje Oyo i Gamboma. W niedzielę 5 października w Brazzaville odprawiona zostanie uroczysta Msza św. z udziałem delegacji z Polski, a także nuncjusza apostolskiego w Republice Konga i metropolity Brazzaville. Będzie to dziękczynienie za 35 lat pracy tarnowskich misjonarzy w tym kraju oraz modlitwa w intencji ks. Jana Czuby.
Obecnie w Republice Konga pracuje czterech polskich misjonarzy; ks. Józef Piszczek, ks. Bogdan Piotrowski, Ks. Marian Pazdan i ks. Tomasz Kania. Wszyscy pochodzą z diecezji tarnowskiej. Delegacja z Polski zapozna się z ich pracą i potrzebami rozwoju misji.
Ksiądz Jan Czuba urodził się w dniu 5 czerwca 1959 r. w Pilźnie. W kwietniu 1989 r. abp Jerzy Ablewicz posłał go do pracy misyjnej do Afryki. W Kongu misjonarz pracował najpierw przez trzy lata w Mindouli, potem przybył do Loulombo, gdzie został proboszczem. Wybudował na miejscu aptekę i dom dla sióstr. Planował także budowę szkoły i małego kościoła w jednej z wiosek.
Imię ks. Jana Czuby nosi Dom Formacji Misyjnej w Czchowie oraz sala misyjna w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.
Orlę Lwowskie z Borzęcina
Grupa pracowników, mieszkańców gminy Borzęcin i regionu w dniach 12-14 września  wzięła udział w wycieczce zorganizowanej przez Urząd Gminy w Borzęcinie, w trakcie której zwiedzano Lwów, wraz z jego zabytkami  i okolice. Bogactwo zwiedzanych miejsc i zabytków, piękno Lwowa i Galicji wywarły na uczestnikach wyprawy niezapomniane wrażenia. Niezapomniane, z racji również wizyt w miejscach,  które są dla Polaków szczególne - Cmentarz Łyczakowski, a szczególnie Cmentarz Orląt Lwowskich.  Tam znaleźliśmy właśnie Lwowskie Orlę pochodzące z Borzęcina.

Organizacją wyjazdu z ramienia Urzędu Gminy zajęła się Pani Danuta Tomala, odpowiedzialna za Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Pobyt  we Lwowie ze zwiedzaniem zorganizowało krakowskie Biuro Podróży ABDAR, z Przemiłą Panią Przewodnik Olgą Przewłocką.  W mieście Lwowie zwiedzano wraz z przewodnikiem: katedrę ormiańską i łacińską p.w. Najświętszej Marii Panny, Kaplicę Boimów, Stary Rynek, Wały Hetmańskie, katedrę greckokatolicką p.w. św. Jura (Jerzego), kościół dominikanów p.w. Bożego Ciała, Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Orląt Lwowskich, wyszliśmy na Kopiec Unii Brzeskiej. W okolicach Lwowa zwiedzano: zamek w Olesku, miejsce w którym urodził się król Jan III Sobieski, Podhorce -zamkowy kompleks z obronnymi budowlami, Złoczów - rezydencje Jana III Sobieskiego. Największe wrażenie wywarł na uczestnikach wycieczki Cmentarz Orląt Lwowskich. Na tym cmentarzu spoczywa Orlę z Borzęcina. Odnaleźliśmy jego grób. Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że Stefan Guzy znajdujący się w 16 kwaterze to syn Ziemi Borzęckiej. Jego rodzicami byli Franciszek Guzy i Maria Chachaj. Urodził się  8 lutego 1901 roku, zmarł 22 czerwca 1920 roku. W Księdze Urodzeń Parafii Borzęcin - Liber Natorum- zapisano: +22/6.920 Lwów szpital wojsko. Miał 19 lat, mieszkał pod numerem domu 401. Jest to tzw. stary numer domu. Drugie potwierdzenie znajduje się w monografii Józefa Bratko, "Dzieje Borzęcina 1939-1945" na stronie 93. Guzy Stefan, przy wojsku, zmarł w Lwowie. Spoczywa na jednym z najpiękniejszych cmentarzy wojennych na świecie, jak napisano w skromnym przewodniku. Wspaniałe mauzoleum, nad wejściem na bramie łaciński napis Mortui sunt et liberi vivamus -  Zginęli abyśmy żyli wolni. Ofiara wojny polsko-bolszewickiej 1918-1920. Drugim Orlęciem z Borzęcina był legionista Jan Bąk. Niestety, nie odnaleźliśmy jego mogiły. Według Józefa Bratko zginął w 1918 roku. Wcześniej był studentem Politechniki Lwowskiej. Urodził się 25 grudnia 1900 roku w Borzęcinie pod numerem domu 699. W Księdze Urodzeń zapisano datę śmierci 20 lipiec 1920 rok. Trudno nam w tej chwili podać ostateczną datę śmierci i miejsce pochówku.

Janusz Kwaśniak
Lucjan Kołodziejski
Lwów- Borzęcin 14 wrzesień 2008 roku 

Najlepszy Sołtys AD'2007
W niedzielę 21 września br. został rozstrzygnięty konkurs "Najlepszy Sołtys AD' 2007 Województwa Małopolskiego". Konkurs był zorganizowany dla sołtysów Województwa Małopolskiego, a ogłoszony przez Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Celem konkursu było wyróżnienie najbardziej aktywnych sołtysów, szczególnie zaangażowanych w rozwój regionu, którzy dzięki swej pracy przyczynili się do rozwoju swoich sołectw, angażowali się w działalność na rzecz społeczności lokalnej, dbali o rozwój kultury, folkloru, oraz byli osobami lubianymi i docenianymi w swoim środowisku.
W konkursie brane były pod uwagę tylko osiągnięcia za 2007 rok. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Łużnej. Wśród laureatów znalazł się Sołtys wsi Rylowa Pan Tadeusz Habura, który w konkursie zajął IV miejsce oraz Sołtys wsi Szczurowa Pan Stanisław Wądołowski, który otrzymał wyróżnienie.
Konkurs w tym roku odbył się już po raz dziesiąty. Jak zawsze składał się z dwóch etapów. W pierwszym gminy wyłoniły najlepszych sołtysów na swoim terenie, a następnie przesłały ankiety do stowarzyszenia. O wynikach drugiego etapu zadecydowała natomiast komisja konkursowa, która obradowała, pod przewodnictwem Członka Zarządu Marka Sowy, we wrześniu w Urzędzie Marszałkowskim. W tym roku do drugiego etapu zakwalifikowało się 70 sołtysów i to właśnie spośród nich wyłoniono najlepszych.
Zupa za. krążki nadziei
W parafiach diecezji tarnowskiej w niedzielę 28 września rozprowadzane będą krążki nadziei - jest to symbol pomocy potrzebującym podczas 64. Tygodnia Miłosierdzia. Będzie on przeżywany pod hasłem "Uczeń Chrystusa sługą miłosierdzia". - Tydzień Miłosierdzia jest potrzebny nam wszystkim, aby obudzić lub pogłębić naszą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza tego najmniejszego i bezbronnego, który ma prawo oczekiwać od nas proporcjonalnej do naszych możliwości pomocy materialnej i duchowej - napisał w komunikacie do wiernych ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc. Caritas Polska już po raz piąty, a Caritas diecezji tarnowskiej po raz drugi, przeprowadzi społeczną kampanię "Kromka Chleba", której celem jest wsparcie ludzi bezdomnych i najuboższych, a także dzieci cierpiących z powodu niedożywienia. Celem tej akcji jest również pozyskanie środków na funkcjonowanie domów dla bezdomnych. Składając ofiarę w kwocie 5 złotych będzie można otrzymać krążek nadziei. Będą one rozprowadzane przez członków parafialnych oddziałów Caritas i szkolnych kół Caritas. Przygotowano ok. 10 tysięcy krążków. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na dożywianie dzieci w szkołach czy świetlicach lub pomoc w formie paczek żywnościowych. W ubiegłym roku w parafiach diecezji tarnowskiej i świetlicach Lumen dożywianiem objęto prawie 3,5 tys. dzieci i młodzieży.
22 września - Europejski Dzień bez Samochodu
22 września, w ramach kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jest obchodzony Europejski Dzień bez Samochodu. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska.
Akcja ma na celu uświadamianie Europejczykom o skutkach dla środowiska zwiększonego ruchu samochodowego. Przede wszystkim wzrost hałasu, zanieczyszczenia powietrza wypadki i stres to najcięższe skutki rozwoju motoryzacji. - Dlatego też ogólnym celem kampanii jest kształtowanie proekologicznych wzorców zachowań oraz popularyzacja transportu miejskiego przyjaznego środowisku - przypomina Ministerstwo Środowiska. Z tej okazji o godzinie 10.00, na dziedzińcu Ministerstwa Środowiska, odbędzie się "Masa Rowerowa", czyli krótki przejazd pracowników resortu na rowerach, rolkach i hulajnogach. W przedsięwzięciu tym weźmie udział Janusz Zaleski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.
W tym roku do udziału w tej kampanii społecznej włączyły się 83 miasta, w tym Brzesko.
Pracownicy magistratu - jak poinformował nas Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Brzesku - częściowo włączyli się do akcji co jest widoczne na parkingu. Również szkoły brzeskie ruszyły dziś pieszo lub komunikacją miejską - akcja była szeroko propagowana w placówkach oświatowych i wśród uczniów.
"ZAPALMY ŚWIATŁO TAM GDZIE GO NIE MA"

27 września o godzinie 16.00 na Placu Kazimierza Wielkiego mieszkańcy Gminy Brzesko będą mogli uczestniczyć we wspaniałej imprezie charytatywnej z której dochód przekazany zostanie na zakup książek dla dzieci z Czadu. To pierwsza tego typu akcja w naszym mieście a jej pomysłodawcą jest Jarosław Jemioło, którego drogi skrzyżowały się z bratem Benedyktem w Łagiewnikach. Brat Benedykt Pączek po raz drugi przeprowadzi "Ogólnopolską Noc Misyjną", weźmie w niej udział 100 miejscowości w całej Polsce.
"Pomysł zorganizowania ogólnopolskiej akcji misyjnej zrodził mi się w Szwajcarii kiedy to przechodząc przez rynek Fribourga zobaczyłem akcję prowadzaną przez tamtejszy Caritas. W moim sercu pojawiło się światło zrobienia czegoś podobnego"- opowiada brat Benedykt z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
Do akcji bez wahania przystąpił burmistrz - Grzegorz Wawryka oraz starosta Ryszard Ożóg, którym koordynatorzy akcji - serdecznie już w tej chwili dziękują.
Starosta bardzo chętnie patronuje całej akcji, wspominając kościółek Ojców Kapucynów, naprzeciw swojej szkoły w Krakowie na Loretańskiej.


Od lewej: Starosta Brzeski Ryszard Ożóg, Brat Benedykt Pączka, Jarosław Jemioło

Szlachetna ideea przyświecająca organizatorom wywiodła ich poza granice kościołów, jednocząc ludzi poznających kulturę czarnego kontynentu na placach i rynkach. Organizowana akcja ma na celu uświadomienie ludzi, iż pomoc misją to nie tylko zadanie Kościoła ale nas wszystkich. Więc przyjdźmy, kupmy świecę i poczujmy więź ludzi dobrej woli.
W programie imprezy miedzy innymi występy, konkursy, zabawy dla dzieci i dorosłych, loteria fantowa (ze wszystkimi losami pełnymi) oraz grill. Zapraszamy!

OKOCIM MOCNE PONOWNIE NAJLEPSZE W SWOJEJ KATEGORII!
Okocim Mocne, marka z portfela Carlsberg Polska została nagrodzona złotym medalem w Ogólnopolskim Konsumenckim Konkursie Piw "Chmielaki Krasnostawskie 2008" i uhonorowana tytułem "Najlepsze Piwo - Chmielaki Krasnostawskie 2008" w kategorii piw mocnych. To już drugi złoty medal, po otrzymanym w roku ubiegłym, zdobyty przez markę podczas tego prestiżowego konkursu piwnego. Okocim Mocne tym samym został nominowany do tytułu "Piwo Roku".
Konkurs piwny Chmielaki Krasnostawskie uznawany jest za największą tego typu imprezę w Polsce i drugą po Oktoberfest, w skali Europy. W konkursie udział wzięły aż 82 piwne marki, z browarów z całej Polski. W składzie komisji oceniającej piwa znaleźli się zarówno smakosze tego trunku, zawodowcy związani z browarnictwem jaki i konsumenci nie mający związku z branżą piwną. Jury oceniało smaki piwa na podstawie tzw. "ślepych testów", podczas których testujący otrzymywali nieoznaczone próbki piwa, znając jedynie kategorię, w jakiej są one oceniane.
"Cieszymy się, że Okocim Mocne zostało uznane, podobnie jak w ubiegłym roku, za najlepsze w swojej kategorii, zarówno przez zawodowców z branży, jak i - co jeszcze ważniejsze - przez samych konsumentów, na podstawie tzw. ślepych testów. Wygrana ma dla nas tym większe znaczenie, że konkurencja była liczna i silna. Takie wyróżnienie to dla nas kolejny dowód na to, że Okocim Mocne, piwo o długoletniej, bogatej tradycji jest cenione w segmencie piw mocnych za niepowtarzalny smak i najwyższą jakość. Ostatnią nagrodę złoty medal Chmielaki Krasnostawskie 2007 z dumą prezentowaliśmy na opakowaniach Okocimia Mocne." - mówi Dariusz Deszczka, Senior Brand Manager marki Okocim.
"Chmielaki Krasnostawskie" - wielkie dożynki chmielowe i święto piwa - to impreza, która nie ma sobie równych w Polsce. Określana często mianem "Polskiego Oktoberfest", organizowana w polskim zagłębiu chmielowym Krasnegostawu, od ponad 40 lat przyciąga wielbicieli piwa z całej Polski i z zagranicy. Pozwala spróbować znawcom i smakoszom złocistego trunku wielu jego rodzajów i marek. Celebracja święta odbywa się na ulicach miasta, przez które co roku przechodzi barwny korowód chmielakowy, w amfiteatrze organizowane są liczne koncerty (m.in. Chmiel Rock i Jazz), międzynarodowy przegląd kapel ludowych, pokazy rzemiosł, mnóstwo konkursów i zabaw. Podczas "Chmielaków" organizowane są także Sesje Chmielarsko - Piwowarskie, które są okazją do spotkań ekspertów i wymiany doświadczeń oraz prestiżowy Ogólnopolski Konsumencki Konkurs Piw.
Konsumencki konkurs piw organizowany jest przez Urząd Miasta Krasnystaw we współpracy z Towarzystwem Promocji Kultury Piwa "Bractwo Piwne" - członkiem Europejskiej Unii Konsumentów Piwa.
Heiro Rzeszów znokautowane
Takiego zwycięstwa nad drugoligowym zespołem nikt z zespołu CSF Akropol, nawet w najbardziej optymistycznych wersjach nie spodziewał się.
Grając bez zawodników którzy na co dzień stanowią filar  drużyny z Czchowa tj. Michała Kusiaka, Roberta Płachno, Łukasza Orzechowskiego i Krystiana Dziedzica zwyciężyliśmy 10:3.
Do meczu przystąpili w składzie: 1. Marek Pulit, 2. Marian Wawryka, 3. Michał Cierniaka, 4. Kuba Loryś, 5. Filip Stawiarski, 6. Mateusz Tyrkiel, 7. Bartłomiej Kuraś, 8. Łukasza Dziedzica.
Mecz sędziował Krzysztof Pitras za co serdecznie CSF Akropol dziekuje. Mecz trwał 2 x 30 minut.
Od początku meczu ku zaskoczenie nielicznych kibiców zgromadzonych na hali sportowej w Czchowie to  drużyna z czchowa była stroną dominująca na boisku a przewaga bramkowa którą od początku zyskał Akropol po dwóch trafieniach Tyrkla przez cały mecz nie była zagrożona i stopniowo w trakcie trwania meczu zostawała powiększana.
Na największą uwaga zasługują parady bramkarskie jakimi podczas sobotniego meczu popisywał się Marek Pulit. Udowodnił swoją bramkarską klasę, a zespół cieszy się, że posiada w swoich szeregach trzech bardzo dobrych bramkarzy którzy potrafią zespół  wybronić z niejednej opresji (Chochliński, Pulit, Rosiek). Swoją szansę w najbliższym meczu dostanie jeszcze Daniel Kowalik który wyraził chęć grania w CSF Akropol.
Standardowo już, podczas meczu wyróżniała się "trójka z Bochni"; Michał Cierniak, Filip Stawiarski i Kuba Loryś. Chłopaki coraz bardziej zgrywają się z zespołem i udowadniają że ściągniecie ich z Bochni było jednym z lepszych posunięć kadrowych w zespole Akropolu. Bardzo duże brawa należą się  obrońcą Marianowi Wawryce i Bartkowi Kurasiowi.
I wreszcie duże słowa uznania dla Mateusza Tyrkla i Łukasza Dziedzica. Ta dwójka mimo, iż rozegrali ze sobą dopiero trzeci mecz bardzo dobrze się rozumie na boisko (poza boiskiem oczywiście też o czym świadczy ich wizyta do wczesnych godzin rannych w Klubie Akropol :-) ). Edi i Dziku strzelili przeciwnikom 7 bramek; Dziku-4, Edi-3.
CSF Akropol Czchów  dziękuje drużynie Heiro Rzeszów za wizytę w Czchowie i możliwość rozegrania z Nimi sparingu oraz serdecznie zapraszamy na III Turniej o Puchar Akropolu który odbędzie się jak co roku w styczniu.
Najbliższy sparing CSF Akropolu zostanie rozegrany w dniu 23 września o godz. 20 Westovia Okna Pawłowski. Zespoły dotychczas spotykał się 3 razy na turniejach. Pierwszy raz wygrał zespół z Tarnowa, w drugim meczu był remis, natomiast trzeci mecz należał do CSF Akropol. Serdecznie zapraszamy na  mecz!!!
Więcej informacji na stronie www.futsal.klubakropol.pl
VII Diecezjalne Święto Chleba - 14 września 2008

Chyba pierwszy raz "Święto chleba" odbyło się przy tak niesprzyjającej pogodzie, choć mogło być gorzej. Nie padało - więc brzeski plac wypełnił się najpierw podczas mszy św. celebrowanej przez Ks. biskupa Wiesława Lechowicza, później wieczorem podczas losowania Wielkiej Loterii Fantowej.

Biskup Wiesław Lechowicz pierwszy raz odwiedził Brzesko, powitali go przedstawiciele brzeskiego Kościoła, burmistrz Brzeska - Grzegorz Wawryka i starosta brzeski - Ryszard Ożóg. Po mszy św. wręczone zostały odznaczenia resortowe przez Wice Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Czesława Skalskiego. Złotym medalem imienia Jan Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego został uhonorowany Wiesław Chmielarz, Starszy Cechu w Brzesku oraz Jan Czesak, członek Rady Izby Rzemieślniczej w Tarnowie. Honorową Odznaką Rzemiosła została wyróżniona Jolanta Kącka oraz Mieczysław Jesionka.

Tradycyjnie rzemieślnicy i piekarze z Brzeska i okolic prezentowali swoje wyroby. Podczas występów zespołów ludowych, można było zakosztować specjałów kuchni Państwa Kuralów, którzy do wieczornych godzin częstowali barszczem i krokietem.
Święto współorganizowali: Rada Izby Rzemieślniczej w Tarnowie, Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców w Brzesku, Parafia N.M.P. Matki Kościoła i św. Jakuba AP. w Brzesku, Starosta Brzeski, Burmistrz Brzeska i Miejski Ośrodek Kultury. Dochód z loterii został przeznaczony na cele inwestycyjne w parafii NMP MK i św. Jakuba w Brzesku.

Modernizacja oddziału anestezjologicznego
W Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Brzesku trwają prace związane z modernizacją oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Oddział zostanie też doposażony w specjalistyczną aparaturę. Całe zadanie pochłonie ponad 2,6 miliona złotych. To kolejne przedsięwzięcie realizowane w brzeskiej lecznicy.
Oddział wzbogaci się o aparat USG, defibrylator oraz artroskop - urządzenie służące do wziernikowania stawu. Do szpitala zostanie też zakupione "ramię C" do aparatu RTG, stosowane głównie w diagnostyce układu kostnego. - Wyposażenie aparatu w ramię C pozwala na pozycjonowanie pacjenta w czasie badania w trakcie, którego otrzymuje on wyłącznie potrzebną dawkę promieniowania - mówią specjaliści. W sumie Oddział Anestezjologii zostanie doposażony w sprzęt i aparaturę medyczną, o łącznej wartości ponad 1,6 miliona złotych.
Remont Oddziału Anestezjologii rozpoczął się w lipcu br. Zgodnie z obowiązującymi wymaganiami będzie on powiększony, zwiększy się też liczba łóżek do intensywnej terapii. - Odział zostanie wyposażony w taki sprzęt, który pozwoli na bieżąco monitorować stan pacjentów. Powstanie też stanowisko obserwacji, gdzie pielęgniarki będą miały bezpośredni kontakt wzrokowy z chorymi. Na oddziale zostanie też urządzona izolatka - mówi Józefa Szczurek, dyrektor brzeskiego szpitala.
Modernizacja i doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SP ZOZ w Brzesku pochłonie ponad 2,6 miliona złotych. Dotację w wysokości 500 tysięcy złotych na realizację tego zadania przekazał samorząd powiatowy. - W brzeskim szpitalu przeprowadzono liczne remonty, zakupiono także wiele sprzętu medycznego. Potrzeb jest jednak jeszcze sporo, dlatego aby pacjenci z terenu naszego powiatu mieli dobra opiekę oraz odpowiednie warunki leczenia, systematycznie wspieramy tą placówkę - mówi starosta brzeski Ryszard Ożóg.
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest "sercem szpitala" bez którego inne oddziały, zwłaszcza zabiegowe nie mogłyby istnieć.
Film i teledysk
Jak informuje nas strona miejska www.brzesko.pl, w Brzesku będzie kręcony film znanego belgijskiego reżysera Michy Walda, a swój teledysk chce na naszych ulicach kręcić Denzel.
W sierpniu Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka otrzymał pismo od firmy Donten i Lacroix informujące o wyborze Brzeska na miejsce realizacji zdjęć do filmu "Simon Konianski". Film będzie kontynuacją przygód bohaterów krótkometrażowego debiutu Walda "Alicja i ja". Bohaterem filmu jest Simon, który próbuje odszukać swoje korzenie i zmarłego niedawno ojca. W czasie podróży zawędruje aż na Ukrainę po drodze konfrontując się ze swoimi uczuciami wobec ojca, DENZELtożsamością narodową i starym ale wciąż powszechnie występującym pragnieniem zemsty. Zdjęcia w Brzesku będą realizowane w plenerach miasta i okolicy ( m.in. Restauracja Pawilon, Motel Miś) w dniach 19- 26 września. Ekipa zamieszka w Hotelu August.
Danzel, właściwie Johan Waem. Piosenkarz pochodzący z Belgii - także jest zainteresowany Brzeskiem, a właœciwie jedna z polskich firm fonograficznych pracująca obecnie nad nowym klipem Denzela. Czy to zasługa jego polskiej manadżerki - Katarzyny Litwin?
Dalsza modernizacja drogi wojewódzkiej 964!

Dzięki staraniom samorządu gminy Borzęcin i decyzji Zarządu Województwa Małopolskiego z oszczędności poprzetargowych w budżecie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie wygospodarowano kwotę  ponad 1 miliona 200 tysięcy złotych na dalszą modernizację przebiegającej przez Borzęcin Dolny drogi wojewódzkiej 964.  Dzięki temu, jeszcze w tym roku modernizowany będzie blisko 800 - metrowy odcinek drogi od mostu w kierunku Szczurowej w gminie Borzęcin, jak też 520 - metrowy odcinek na terenie gminy Szczurowa. Jak nas poinformował wójt gminy Janusz Kwaśniak, droga będzie poszerzona do 7 metrów, założony zostanie krawężnik i wykonane studzienki na odcinku w Borzęcinie Dolnym od mostu w kierunku Rylowej, gdzie gmina Borzęcin wykonuje projekt w związku z planem budowy chodnika.
Wygospodarowanie środków finansowych w budżecie województwa i dalsza modernizacja drogi wojewódzkiej 964 były możliwe dzięki pomocy i szczególnemu zaangażowaniu radnych wojewódzkich Stanisława Handzlika i Adama Kwaśniaka, kompetencyjnie odpowiedzialnego za drogi Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli, Gospodarza Województwa Marszałka Marka Nawary i Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Grzegorza Stecha.
- Wszystkim zaangażowanym w sprawę osobom, w imieniu własnym, samorządu gminy Borzęcin, jak również sołectwa Borzęcin Dolny serdecznie dziękuję - mówi wójt Janusz Kwaśniak.

W hołdzie ofiarom

W dniu 5 września br. starosta brzeski Ryszard Ożóg, burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, przedstawiciele posłów i wielu instytucji oraz parafii brzeskich wzięli udział w uroczystości z okazji 69 rocznicy wybuchu II wojny światowej, która odbyła się pod pomnikiem ofiar bombardowania węzła kolejowego na stacji Brzesko - Słotwina. W tutejszym lesie zginęło około 250 osób. To największa masakra ludności cywilnej, we wrześniu 1939 roku, w regionie tarnowskim.

Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana, pod przewodnictwem biskupa Władysława Bobowskiego, w intencji ofiar tragicznych wydarzeń z dnia 5 września 1939 r.
W homilii ksiądz biskup podkreślał, że modlitwa i pamięć o ofiarach wojny jest jednym z elementów budowania naszej tożsamości narodowej oraz przynależności do kościoła. Hierarcha mówił, że taki scenariusz był zgodny z wolą Bożą. Zdaniem biskupa Bobowskiego wydarzenia z czasów II wojny światowej, ofiara krwi powinna być przestrogą dla następnych pokoleń, a obrona Ojczyzny jedną z naszych powinności. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod obelisk upamiętniający tamte wydarzenia.
Młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku przygotowała okolicznościową akademię. Po apelu poległych złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Organizatorami uroczystości byli: Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku oraz Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

POŻEGNANIE LATA

W tym roku cykl imprez z okazji "Pożegnania Lata" w Brzesku, otwarła wystawa Katarzyny Pacewicz-Pyrek pod dziwnym ale i intrygującym tytułem: "Kwiaty na wagę". Pani Kasia kolejny raz nas zaskoczyła: pomysłowością, oryginalnością i pięknem kwiatów. Zapomniane nieco kolorowe gerbery - stanowiły doskonałą oprawę przedstawionych zdjęć. Na wystawę przybył poseł Jan Musiał, przewodniczący Rady Miejskiej - Krzysztof Ojczyk, dyrektor MOK - Małgorzata Cuber oraz przyjaciele i goście autorki.
W drugim dniu działo się nie mało. Począwszy od zmagań sportowych na koncercie skończywszy.
W sobotni poranek o godzinie 10:00, pomimo niskiej temperatury 12 dwuosobowych drużyn rozpoczęło swe zmagania na czterech boiskach do piłki plażowej obok budynku Krytej Pływalni. Mężczyźni walczyli w dwóch kategoriach wiekowych: w kategorii do 17 lat i kategorii OPEN. Panie rywalizowały w kategorii do 17 lat. Rozgrywki systemem każdy z każdym potrwały do godziny 13stej. Dekoracji zwycięzców przez wręczenie medali, dyplomów i statuetek na Placu Kazimierza Wielkiego dokonała Pani Dyrektor MOKu Małgorzata Cuber.
Wyniki z zawodów Turnieju Piłki Plażowej o Puchar Burmistrza Brzeska
Kobiety do lat 17stu: I -Pająk Paulina i Sobieraj Agnieszka, II - Szot Paulina i Kroszkiewicz Beata, III - Robak Natalia i Gicala Magdalena
Mężczyźni do lat 17stu: I - Konieczny Dawid i Wróblewski Jakub, II - Zorek Grzegorz i Rudnik Mateusz, III - Zych Kamil i Orzeł Sebastian
Mężczyźni OPEN: I - Augustyn Jakub i Ochwat Wiesław, II - Kokoszka Łukasz i Kokoszka Dawid, III - Rudnik Karol i Rabiasz Tomasz
Od 15.00 na Placu Kazimierza zagrzewano i dmuchano na chmury ze sceny brzeskiej. Wieczorne koncerty nie zebrały rzeszy brzeszczan ale i pogoda do tego nie zachęcała. Olsztyński zespół BIG DAY zaśpiewał swoje największe przeboje "Właśnie tak jest", "W świetle i we mgle" i "Dzień gorącego lata".

Brzeskie "WZRASTANIE" przechodzi zmiany

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zostało wydawcą znanego w Polsce katolickiego miesięcznika "Wzrastanie". Miesięcznik ten ukazuje się systematycznie od 1986r. Początkowo był pismem Komisji Episkopatu ds. Młodzieży, następnie obowiązki wydawcy objęło Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Młodzieży "Wzrastanie", obecnie zajmie się nim Wydawnictwo "GOTÓW" Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Wieloletnim redaktorem naczelnym "Wzrastania" był ks. prałat Zygmunt Bochenek, który jest również założycielem pisma. Obecnie funkcję przejęła dr Jolanta Niewińska, wykładowca dziennikarstwa Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
- Dla mnie "Wzrastanie" to szansa by młodzi odnaleźli swoje alternatywne forum spotkania i wymiany poglądów. Tu mogą pisać, o czym marzą i jak realizują te swoje marzenia. Mogą przeczytać o innych "niepokornych", którzy lubią ryzyko "wychylenia się" z obowiązujących standardów i pójścia - bez ograniczeń - za głosem serca i rozumu, w których jest miejsce na Dekalog. To zaproszenie do wspólnej przygody wzrastania, a więc przekraczania siebie. Rozwoju. Poznawania innych, którzy rozsiani w różnych miejscach Polski i świata - chcą budować swoje życie na Skale. - podkreśla redaktor naczelna.
"Wzrastanie" adresowane jest przede wszystkim do młodzieży uczącej się, studiującej i pracującej, choć bardzo często okazuje się być czasopismem całej rodziny. Pismo to jest świadomie ukierunkowane na budzenie aktywności młodzieży w życiu Kościoła, jak również w sferze społeczno - obywatelskiej. Ma ono służyć pomocą w formacji młodych ludzi wspierając działalność duszpasterską i wychowawczą.
- "Wzrastanie" ma nam pomagać w kształtowaniu sumień młodych Polek i Polaków przez religijny, historyczny i społeczny charakter miesięcznika. Dlatego w miesięczniku tym znajdziemy wiele inspiracji, pomysłów prezentujących różnorodne formy pracy z młodzieżą w parafii czy w szkole. Na stronach miesięcznika nie zabraknie również treści mogących być pożytecznymi do prowadzenia katechezy szkolnej. - rekomenduje Asystent Generalny KSM, ks. Zbigniew Kucharski.
- Zapraszamy wszystkich chętnych do nadsyłania swoich tekstów, pytań, polemik, zdjęć. Łamy czasopisma są otwarte! Chcemy, by młodzi nie tyle czytali o sobie, co sami o sobie pisali. - dodaje Jolanta Niewińska.

Diecezjalna pielgrzymka do Lourdes
120 osób bierze udział w diecezjalnej pielgrzymce do Lourdes. W tym gronie są także chorzy na wózkach inwalidzkich. Pielgrzymi wyjechali w sobotę 6 września z parafii w Porąbce Uszewskiej, gdzie znajduje się grota zbudowana na wzór tej we Francji. Do pielgrzymów dołączy także ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc, którzy będzie przewodniczył Mszy św. w sanktuarium w grocie w Lourdes.
Pielgrzymkę zorganizowało Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe. Jak podkreśla dyrektor - ks. Czesław Konwent w tym roku przypada 150. rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes. Z tej okazji do sanktuarium przybywają pielgrzymi z całego świata. Do tego grona dołączy także delegacja z diecezji tarnowskiej.
Wyjątkowym przeżyciem będzie wspólna Msza św. pod przewodnictwem biskupa Wiktora Skworc, odprawiona 11 września w grocie, gdzie miały miejsce objawienia - mówi ks. Czesław Konwent. Pielgrzymi przejdą także Drogą Jubileuszową. Jej etapami są m.in. chrzcielnica w kościele parafialnym, gdzie została ochrzczona Bernadeta Soubirous, jej dom oraz grota Massabielska. Przejście tym szlakiem wiąże się z zyskaniem odpustu jubileuszowego.

Pielgrzymi wraz z biskupem ordynariuszem będą także modlić się przed pomnikiem Jana Pawła II o jego beatyfikację. Ponadto wezmą udział w procesji eucharystycznej dla chorych wraz ze specjalnym błogosławieństwem. Zanim pielgrzymi dotrą do Lourdes odwiedzą m.in. sanktuarium Ledóchowskich w Loosdorf w Austrii, w Maria - Taferl sanktuarium NMP Bolesnej, oraz Marktl - miejsce skąd pochodzi papież Benedykt XVI. W programie pielgrzymki jest także sanktuarium w La Salette, katedra w Lyonie. Osoby, które wybrały dłuższy wariant pielgrzymki odwiedzą także Fatimę.

Zjazdu perypetii ciąg dalszy

Na ostatniej sesji Rada Miejska zaopiniowała trasę zjazdu z autostrady. Mniejszym złem dla miasta ma być zjazd poprowadzony od ul. Gajowej do krajowej 4. Sprawa ta od dłuższego czasu jest kontrowersyjna i spędza sen z oczu mieszkańców Jasienia i ulicy Leśnej w Brzesku. Wiekszość radnych jednak stanowczo opowiedziała się za tym rozwiązaniem. Mieszkańcy Jasienia wraz z sołtysem zapowiadają spektakularne protesty - jeszcze rok wstecz - nikt nie spodziewał się że łącznik autostrady i Brzeska będzie przeprowadzony przez Jasień. Plany zakładały ten zjazd ulicą Leśną. Faktem jednak jest, iż w przypadku przeprowadzenia drogi zachodnią częścią miasta, zostanie wyburzone dwa razy więcej domów niż zakłada to koncepcja jasieńska.
Decyzja ostateczna należy do inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który najpewniej wybierze opcję najbardziej oszczędną.

Ćwiczenia taktyczno - bojowe

W dniu 3 września odbyły się ćwiczenia taktyczno - bojowe "Karambol 2008" zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną w Brzesku. Zgodnie z wcześniejszym założeniem sprawdzono procedury postępowania oraz skuteczność działań ratowniczych podczas zdarzenia masowego w komunikacji. Scenariusz obejmował dwa etapy ćwiczenia - wypadek autokaru z pasażerami i kilku samochodów osobowych oraz następująca po nim kraksa dwóch samochodów osobowych i pojazdu ciężarowego. Do ćwiczeń zaangażowano pozorantów ucharakteryzowanych odpowiednio do odniesionych obrażeń. Skala zdarzenia była na tyle wielka, iż siły strażackie i medyczne z terenu powiatu okazały się niewystarczające. Utworzono sztab akcji, powołano koordynatora medycznego oraz zadysponowano do działań posiłki spoza terenu powiatu - specjalistyczną grupę ratownictwa technicznego "Kraków 2" oraz zastępy plutonu "Tarnów". Prowadzono ewakuację poszkodowanych, segregację rannych, udzielano im pomocy medycznej oraz jednocześnie zabezpieczano miejsce zdarzenia i tworzono lądowisko dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Łącznie pomocy udzielono ponad 20 osobom. Lżej poszkodowanym zabezpieczono transport autobusowy do miejsca zakwaterowania i zabezpieczono pomoc socjalną. W sztabie akcji pracowali obok strażaków, policjantów i ratowników medycznych także pracownicy komórki ds. Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Brzesku.

Oddzielnym, ale prowadzonym równocześnie, epizodem ćwiczeń były zadania realizowane przez Policję. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia po napadzie na kantor wymiany walut w centrum Brzeska oraz obława na napastników w lesie szczepanowskim.
Ćwiczenie pozwoliło w pełni zweryfikować możliwości wszystkich służb ratowniczych podczas likwidacji zdarzenia o charakterze masowym. Nie mniej istotne było także zacieśnienie współpracy, właściwa koordynacja działań i wypracowywanie wspólnych, strategicznych dla powodzenia akcji decyzji. Łącznie w ćwiczeniach czynny udział wzięło blisko 100 osób z rozmaitych instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa.

Bezrobocie spada

Wg stanu na dzień 31 lipca 2008r. w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Brzesku zarejestrowanych było 3.367 osób, w tym 2.346 kobiet, co stanowi 69,7% ogółu bezrobotnych w powiecie.
Wśród zarejestrowanych bezrobotnych przeważają: kobiety (69,7% ogółu), bezrobotni zamieszkali na wsi (74,1% ogółu), bezrobotni bez prawa do zasiłku (89,0% ogółu), w tym osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy: do 25 roku życia (27,8% ogółu), długotrwale bezrobotne (57,9% ogółu).
Najwięcej bezrobotnych jest w gminie Brzesko i Dębno.
W miesiącu lipcu 2008r. Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku dysponował 173 ofertami pracy.
Stopa bezrobocia w Polsce kształtuje się na poziomie 9,6, w Małopolsce 7,4 a w powiecie brzeskim 10,6.
Mimo wszystko bezrobocie spada więcej osób znajduje pracę niż się rejestruje. Pocieszający jest też fakt, iż ilość ofert pracy wzrasta z dnia na dzień.

Basen zamknięty 1-14 września

Wzorem lat ubiegłych - w dniach 1-14 września na brzeskim basenie będzie miała miejsce coroczna przerwa technologiczna. Okres ten został wybrany podobnie jak na innych tego typu obiektach ze względu na zmniejszony ruch w okresie powakacyjnym. Pierwsza połowa września cechuje się zazwyczaj najniższą frekwencją - jest to związane z powrotem dzieci do szkół.
Czas przerwy technologicznej zostanie przeznaczony na przeprowadzenie remontów oraz konserwację urządzeń basenowych - a więc okresowe przeglądy instalacji: wodnych, gazowych, elektrycznych, grzewczych i wentylacyjnych. Większość tych urządzeń w ciągu roku pracuje w trybie ciągłym, dlatego też konieczne jest zatrzymanie wszystkich procesów oraz opróżnienie basenu z wody.

Przerwa technologiczna zostanie także wykorzystana na opracowanie harmonogramu korzystania z zajęć na basenie przez młodzież szkolną i różnego rodzaj grupy zorganizowane objęte programem nauki pływania. Tradycyjnie w ostatni weekend wakacji- w dniach 30 i 31 sierpnia dla wszystkich amatorów pływania przygotowano specjalną całodzienną promocję, dzięki której za cenę zwykłego biletu będzie można korzystać z usług pływalni bez żadnych ograniczeń przez cały dzień.

835 tys. dla Caritas Diecezji Tarnowskiej w ramach akcji 1 %

Ponad 835 tys. złotych otrzymała Caritas diecezji tarnowskiej w ramach akcji przekazywania instytucjom pożytku publicznego 1 proc. Podatku dochodowego. To dwukrotnie więcej niż w latach poprzednich. Pieniądze pomogą chorym, niepełnosprawnym dzieciom i bezdomnym.
Dyrektor tarnowskiej Caritas ks. Ryszard Podstołowicz mówi, że to rekordowa kwota. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie najbardziej potrzebujących. - Chcemy pomóc m.in. podopiecznym hospicjum, ośrodka dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a także bezdomnym, którzy mieszkają w nie najlepszych warunkach - wylicza ks. Podstołowicz. Za otrzymaną pomoc Caritas planuje przeprowadzić remonty i zakup sprzętu. - W hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej przecieka dach i niezbędne są prace remontowe. Planujemy także zakupić nowe łóżka i sprzęt medyczny. Remont czeka także dom dla bezdomnych mężczyzn w Tarnowie, gdzie w salach mieszka po 8-12 osób. Na większą pomoc mogą także liczyć świetlice, w których dzieci i młodzież otrzymują posiłki i pomoc w nauce - podkreśla dyrektor diecezjalnej Caritas.
Pieniądze zostaną także przeznaczone dla Ośrodka Opiekuńczo - Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Jadownikach Mokrych oraz na dodatkowe wyposażenie Stacji Opieki Caritas w Tarnowie. Część środków zostanie także przeznaczona na pomoc w zakupie leków dla osób najuboższych, samotnych oraz z rodzin wielodzietnych.